HomeEntertainmentCreative Arts Emmys 2022 Winners List is Here

Creative Arts Emmys 2022 Winners List is Here

As the Primetime Emmy Awards approach next week, the most deserving stars have already taken home the trophies for the prestigious Creative Arts Emmy Awards, dedicated to honoring “the best artistic and technical achievement in American primetime television programming”.

The awards were presented on the weekend (Sept. 2nd and 3rd) in Los Angeles and the top winners included Peter Jackson’s The Beatles: Get Back docuseries and the Adele One Night Only variety special. Interestingly, Barack Obama became the first U.S. president to take home a competitive Emmy for Netflix’s Our Great National Parks. Here is a complete list of winners and nominations for the Creative Arts Emmy Awards 2022.

Creative Arts Emmys 2022 Winners List

Ceremony 1 (Saturday: September 3)

Juried Award For Outstanding Individual Achievement In Animation

Winner: Arcane- “The Boy Saviour” (Netflix)

Anne-Laure To, Color Script Artist

Winner: Arcane – “Happy Progress Day!” (Netflix)

Julien Georgel, Art Direction

WINNER: The Boys Presents: Diabolical – “Boyd In 3D” (Prime Video)

Lexy Naut, Storyboard Artist

WINNER: Arcane – “When These Walls Come Tumbling Down” (Netflix)

Bruno Couchinho, Background Designer

WINNER: The House (Netflix)

Kecy Salangad, Animator

WINNER: Love, Death + Robots – “Jibaro” (Netflix)

Alberto Mielgo, Character Designer

Outstanding Costume

Winner: We’re Here- “Evansville, Indiana” (HBO, HBO Max)

Diego Montoya, Costume Designer, Joshua “Domino Schwartz, Costyme Designer, Casey Caldwell, Costume Designer, Marco Marco, Costume Designer, Patryq Howell, Costume Designer

Outstanding Makeup 

Winner: Legendary- Whorror House (HBO/HBO Max)

Tonia Green, Department Head Makeup Artist, Tyson Fountaine, Key Makeup Artist, Sean Conklin, Makeup Artist, Marcel Banks, Makeup Artist, Jennifer Fregozo, Makeup Artist, Silvia Leczel, Makeup Artist, Glen Alen, Makeup Artist

WINNER: We’re Here – “Kona, Hawaii” (HBO/HBO Max)

Jeremy Damion Austin, Makeup Artist, Martin De Luna Jr., Makeup Artist, Tyler Devlin, Makeup Artist

Outstanding Hairstyle

Winner: Annie! Live (NBC)

Mia Neal, Department Head Hairstylist, Leah Loukas, Assistant Department Head Hairstylist

Outstanding Animated Program

Winner: Arcane- “When These Walls Come Tumbling Down” (Netflix)

Bob’s Burgers – “Some Like It Bot Part 1: Eighth Grade Runner” (FOX), Rick and Morty – “Mort Dinner Rick Andre” (Adult Swim), The Simpsons – “Pixelated and Afraid” (FOX), What If…? – “What If… Doctor Strange Lost His Heart Instead of His Hands?” (Disney+)

Outstanding Casting for a Reality Program

Winner: Love On The Spectrum (Netflix)

Lizzo’s Watch Out For The Big Grrrls (Prime Video), Queer Eye (Netflix), RuPaul’s Drag Race (VH1), Top Chef (Bravo)

Outstanding Character Voice-Over Performance

Winner: Chadwick Boseman as Star-Lord T’Challa

Moon Knight – “The Friendly Type” (Disney+), F. Murray Abraham as Khonshu, Bridgerton – “Capital R Rake” (Netflix), Julie Andrews as Lady Whistledown, What If…? – “What If… T’Challa Became A Star-Lord?” (Disney+), Big Mouth – “A Very Big Mouth Christmas” (Netflix), Maya Rudolph as Connie The Hormone Monstress, Central Park – “Central Dark” (Apple TV+), Stanley Tucci as Bitsy, Archer – “London Time” (FX), Jessica Walter as Malory Archer, What If…? – “What If… Ultron Won?” (Disney+) and Jeffrey Wright as The Watcher

Outstanding Cinematography For Non-Fiction Program

WINNER: 100 Foot Wave: “Chapter IV – Dancing with God” (HBO/HBO Max) 

The Andy Warhol Diaries: “Collab: Andy & Basquiat” (Netflix), McCartney 3,2,1: “These Things Bring You Together” (Hulu), Our Great National Parks: “Chilean Patagonia” (Netflix), Stanley Tucci: Searching for Italy: “Venice”(CNN), We Feed People – Kris Kaczor (Disney+)

Outstanding Cinematography Reality Program

WINNER: Life Below Zero (National Geographic)

The Amazing Race (CBS), Deadliest Catch (Discovery Channel), Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls (Prime Video), RuPaul’s Drag Race (VH1) and Survivor (CBS)

Outstanding Choreography for Variety or Reality Programming

WINNER: Savage X Fenty Show Vol. 3 – Routine: “Opening” (Prime Video)
Parris Goebel, Choreographer

Annie Live! – Routines: “Hard Knock Life” / “We Got Annie” / “NYC” (NBC): Sergio Trujillo, Choreographer, Dancing With The Stars – Routines: “I Got 5 On It” / “Dark Fantasy” (ABC): Daniella Karagach, Choreographer, The Oscars – Routine: “Be Alive” (ABC): Fatima Robinson, Choreographer, Step Into… The Movies with Derek and Julianne Hough * Routine: “Moulin Rouge” / “Roxanne” (ABC): Tessandra Chavez, Choreographer and Derek Hough, Choreographer

Outstanding Commerical 

WINNER: “Teenage Dream” – BBDO New York and Smuggler (Sandy Hook Promise)

“Detectives” – O Positive and Apple (Apple iPhone 13 Pro), “Everyone But Jon Hamm” – Hungry Man Productions and Media Arts Lab (Apple TV+), “The Lost Class” – Hungry Man Productions and Leo Burnett Chicago (Change the Ref), “Skate Nation Ghana” – Love Song and Droga5 (Meta), “Walter the Cat” – Commonwealth//McCann and O Positive (Chevy Silverado)

Outstanding Directing for a Documentary/Nonfiction Program

WINNER: The Beatles: Get Back – Peter Jackson (Disney+)

The Andy Warhol Diaries – Andrew Rossi (Netflix), George Carlin’s American Dream – Judd Apatow and Michael Bonfiglio (HBO/HBO Max), Lucy and Desi – Amy Poehler (Prime Video)
Stanley Tucci: Searching for Italy – Ian Denyer (CNN), We Need to Talk About Cosby – W. Kamau Bell (Showtime)

Outstanding Directing for a Variety Series

Winner: A Black Lady Sketch Show – Bridget Stokes (HBO/HBO Max)

Last Week Tonight with John Oliver – Paul Pennolino and Christopher Werner (HBO/HBO Max), Late Night with Seth Meyers – Alexander J. Vietmeier (NBC), The Late Show with Stephen Colbert – Jim Hoskinson (CBS), Saturday Night Live – Don Roy King and Liz Patrick (NBC)

Outstanding Directing For A Variety Special

Winner: Adele One Night Only – Paul Dugdale (CBS)

Dave Chappelle: The Closer – Stan Lathan (Netflix), Jerrod Carmichael: Rothaniel – Bo Burnham (HBO/HBO Max), Norm Macdonald: Nothing Special – Norm Macdonald and Jeff Tomsic (Netflix), The Pepsi Super Bowl LVI Halftime Show starring Dr. Dre, Snoop Dogg, Mary J. Blige, Eminem, Kendrick Lamar and 50 Cent – Hamish Hamilton (NBC)

Outstanding Directing for a Reality Program

Winner: Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls– Nneka Onuorah (Prime Video)

Cheer – Greg Whiteley (Netflix), Queer Eye – Aaron Krummel (Netflix), RuPaul’s Drag Race – Nick Murray (VH1), Top Chef – Ari Boles (Bravo)

Outstanding Documentary Or Nonfiction Series

Winner: The Beatles: Get Back (Disney+)

The Andy Warhol Diaries (Netflix), jeen-yuhs: A Kanye Trilogy (Netflix), 100 Foot Wave (HBO/HBO Max), We Need to Talk About Cosby (Showtime)

Outstanding Documentary or Nonfiction Special

Winner: George Carlin’s American Dream (HBO/HBO Max)

Controlling Britney Spears (FX), Lucy and Desi (Prime Video), The Tinder Swindler (Netflix), We Feed People (Disney+)

Outstanding Exceptional Merit in Documentary Filmmaking

Winner: When Claude Got Shot (PBS)

Changing the Game (Hulu), Frederick Douglass: In Five Speeches (HBO/HBO Max)

Outstanding Host For Reality or Competition Program

Winner: RuPaul – RuPaul’s Drag Race (VH1)

Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, and Jonathan Van Ness – Queer Eye (Netflix), Nicole Byer – Nailed It! (Netflix), Mark Cuban, Barbara Corcoran, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John, and Kevin O’Leary – Shark Tank (ABC), Padma Lakshmi –Top Chef (Bravo), Amy Poehler and Nick Offerman – Making It (NBC)

Outstanding Hosted Nonfiction Series or Special

Winner: Stanley Tucci: Searching for Italy (CNN)

My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman (Netflix), The Problem with Jon Stewart (Apple TV+), Vice (Showtime), The World According to Jeff Goldblum (Disney+)

Outstanding Lightening Design/Lightening Direction For Variety Special

Winner: Adele One Night Only (CBS)

Annie Live! (NBC), The 64th Annual Grammy Awards (CBS), One Last Time: An Evening with Tony Bennett and Lady Gaga (CBS), The Tony Awards Present: Broadway’s Back! (CBS)

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series

Winner: The Voice (NBC)

America’s Got Talent (NBC), American Song Contest (NBC), Dancing with the Stars (ABC), The Masked Singer (Fox)

Outstanding Music Composition for a Documentary Series or Special (Original Dramatic Underscore)

Winner: Lucy and Desi – David Schwartz (Prime Video)

14 Peaks: Nothing Is Impossible – Nainita Desai (Netflix), Return to Space – Mychael Danna and Harry Gregson-Williams (Netflix), They Call Me Magic – Terence Blanchard (Apple TV+), The Tinder Swindler – Jessica Jones (Netflix)

Outstanding Narrator

WINNER: Barack Obama – Our Great National Parks (Netflix)

Kareem Abdul-Jabbar – Black Patriots: Heroes of the Civil War (History), David Attenborough – The Mating Game (Discovery+), W. Kamau Bell – We Need to Talk About Cosby (Showtime), Lupita Nyong’o – Serengeti II (Discovery+)

Outstanding Music Direction

Winner: The Pepsi Super Bowl LVI Halftime Show (NBC)

43rd Annual Kennedy Center Honors (CBS), 44th Annual Kennedy Center Honors (CBS), One Last Time: An Evening with Tony Bennett and Lady Gaga (CBS), Saturday Night Live (NBC)

Outstanding Picture Editing (Nonfiction Program)

Winner: The Beatles: Get Back (Disney+)

George Carlin’s American Dream (HBO/HBO Max), Lucy and Desi (Prime Video), Stanley Tucci: Searching for Italy (CNN), The Tinder Swindler (Showtime)

Outstanding Picture Editing (Structured Reality or Competition Program)

Winner: Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls (Prime Video)

Queer Eye (Netflix), RuPaul’s Drag Race (VH1), RuPaul’s Drag Race All Stars (Paramount+)
Top Chef (Bravo)

Outstanding Picture Editing (Variety Programming)

Winner: A Black Lady Sketch Show (HBO/HBO Max)

Conan (TBS), The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central), Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts (HBO/HBO Max), Last Week Tonight with John Oliver (HBO/HBO Max)

Outstanding Picture Editing (Unstructured Reality Program)

Winner: Love on the Spectrum (Netflix)

Below Deck Mediterranean (Bravo), Cheer (Netflix), Deadliest Catch (Discovery Channel), Life Below Zero (National Geographic)

Outstanding Production Design for a Variety Special

Winner: Super Bowl LVI Halftime Show (NBC)

Live in Front of a Studio Audience (ABC), Savage x Fenty (Prime Video), The Grammys (CBS), The Oscars (ABC)

Outstanding Production Design (Variety, Reality or Competition Series)

Winner: RuPaul’s Drag Race (VH1) 

A Black Lady Sketch Show (HBO), Queer Eye (Netflix), Saturday Night Live (NBC), The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Outstanding Short Form Animated Program

Winner: Love, Death, and Robots (Netflix)

Robot Chicken (Adult Swim), Star Wars: Visions (Disney+), The Boys: Diabolical (Prime Video), When Billie Met Lisa (Disney+)

Outstanding Short Form (Nonfiction or Reality Series)

Winner: Full Frontal with Samantha Bee Presents: Once Upon a Time in Late Night (TBS)

Between the Scenes — The Daily Show (YouTube), RuPaul’s Drag Race Whatcha Packin’ with Michelle Visage (VH1), Saturday Night Live Presents: Stories from the Show (NBC)
Top Chef: Last Chance Kitchen (Bravo)

Outstanding Short Form (Comedy, Drama or Variety Series)

Winner: Carpool Karaoke: The Series (Apple TV+)

I Think You Should Leave with Tim Robinson (Netflix), Late Night with Seth Meyers: CORRECTIONS (YouTube), The Randy Rainbow Show (YouTube), Stephen Colbert Presents Tooning Out the News (Paramount+)

Outstanding Sound Editing for a (Nonfiction or Reality Program-Single or Multi-Camera)

Winner: The Beatles: Get Back (Disney+)

George Carlin’s American Dream (HBO/HBO Max), Lucy and Desi (Prime Video)
McCartney 3,2,1 (Hulu), The Tinder Swindler (Netflix)

Outstanding Sound Mixing for a (Nonfiction or Reality Program-Single or Multi-Camera)

Winner: The Beatles: Get Back (Disney+)

George Carlin’s American Dream (HBO/HBO Max), Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls (Prime Video), McCartney 3,2,1 (Hulu), RuPaul’s Drag Race (VH1), Stanley Tucci: Searching for Italy (CNN)

Outstanding Sound Mixing for a Variety Series or Special

Winner: Adele One Night Only (CBS)

The 64th Annual Grammy Awards (CBS), The Late Show with Stephen Colbert (CBS)
The Pepsi Super Bowl LVI Halftime Show (NBC), Saturday Night Live (NBC)

Outstanding Structured Reality Program

Winner: Queer Eye (Netflix)

Antiques Roadshow (PBS), Fixer Upper: Welcome Home (Magnolia Network), Love Is Blind (Netflix), Shark Tank (ABC)

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control (Series)

Winner: Last Week Tonight With John Oliver (HBO)

American Idol (ABC), The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central), Dancing with the Stars (ABC), The Voice (NBC)

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control (Special)

Winner: Adele One Night Only (CBS)

Academy of Country Music Awards (Prime Video), The Grammys (CBS), MTV Video Music Awards (MTV), One Last Time: An Evening with Tony Bennett and Lady Gaga (CBS)

Outstanding Unstructured Reality Program

Winner: Love on the Spectrum (Netflix)

Below Deck Mediterranean (Bravo), Cheer (Netflix), RuPaul’s Drag Race: Untucked (VH1)
Selling Sunset (Netflix)

Outstanding Variety Special (Live)

Winner: The Super Bowl LVI Halftime Show (NBC)

The Grammys (CBS), Live in Front of a Studio Audience (ABC), The Oscars (ABC), The Tony Awards Present: Broadway’s Back! (CBS)

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)

WINNER: Adele One Night Only (CBS)

Dave Chappelle: The Closer (Netflix), Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts (HBO/HBO Max), Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix), One Last Time: An Evening with Tony Bennett and Lady Gaga (CBS)

Outstanding Writing (Nonfiction Program)

Winner: Lucy and Desi (Prime Video)

The Andy Warhol Diaries (Netflix), How To with John Wilson (HBO/HBO Max), The Problem with Jon Stewart (Apple TV+), The Tinder Swindler (Netflix)

Ceremony 2: Sunday- September 4

Juried Award For Outstanding Motion Design

Winner: Home Before Dark (Apple TV+)

Jon Berkowitz, Creative Director, Brad Colwell, Creative Director, Kimberly Tang, Associate Creative Director, Nolan Borkenhagen, Art Director

The edited version of the Creative Arts Emmy Awards for this weekend will be broadcasted on Saturday (Sept 10) at 8 P.M. ET/PT on FXX. You can also watch the complete ceremony on Hulu from Sept. 11-27. Please note that the remaining awards for ceremony 2 shall be announced today.

Keep reading to find out who takes away the awards in categories like Oustanding actress in Short Form Comedy & Drama series, Outstanding actor in Short Form Comedy & Drama series, Outstanding casting etc.

Mallika
I am Mallika Singh, a lawyer and writer by profession. Writing gives me a sense of freedom and independence. I am a keen observer and an ardent reader. When not at work, you can find me at the stable. Horse riding is another passion that keeps me going.
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular