HomeLatestGLAAD Media Awards 2022 Winners List

GLAAD Media Awards 2022 Winners List

GLAAD, an American non-governmental media monitoring organization hosted 2022’s GLAAD Media Awards on 2nd April 2022 (Saturday) at Beverly Hilton in Los Angeles.

The 33rd annual award show was hosted by Bob the Drag Queen, Eureka O’ Hara, and D.J. “Shangela” Pierce.

They made the announcement of the winners for 16 of its 30 categories in its first session. The rest of the 14 categories will be announced at GLAAD’s New York ceremony to be held on 6th May.

Here are the winners of the 33rd GLAAD Media Awards!

The awards show will be aired on Hulu on 16th April 2022.

The complete list of Saturday’s winners is mentioned below.

Outstanding Film – Wide Release

Winner: Eternals (Walt Disney Studios Motion Pictures)

  • Everybody’s Talking About Jamie (Amazon Studios)
  • The Mitchells vs. the Machines (Netflix)
  • Tick, Tick … Boom! (Netflix)
  • West Side Story (Walt Disney Studios Motion Pictures)

Outstanding Film – Limited Release

Winner: Parallel Mothers (Sony Pictures Classics)

  • Breaking Fast (Vertical Entertainment)
  • Gossamer Folds (Indican Pictures)
  • The Obituary of Tunde Johnson (Wolfe Video)
  • Plan B (Hulu)
  • Port Authority (Momentum Pictures)
  • Shiva Baby (Utopia)
  • Swan Song (Magnolia Pictures)
  • Tu Me Manques (Dark Star Pictures)
  • Twilight’s Kiss (Strand Releasing)

Outstanding Documentary

Winner: Changing the Game (Hulu)

  • “Cured” Independent Lens (PBS)
  • Flee (NEON)
  • The Lady and the Dale (HBO)
  • The Legend of the Underground (HBO)
  • No Ordinary Man (Oscilloscope Laboratories)
  • Nuclear Family (HBO)
  • “Pier Kids” POV (PBS)
  • Pray Away (Netflix)
  • Pride (FX)

Outstanding Comedy Series

Winner: Saved by the Bell (Peacock)

  • Dickinson (Apple TV+)
  • Gentefied (Netflix)
  • Love, Victor (Hulu)
  • The Other Two (HBO Max)
  • Sex Education (Netflix)
  • Shrill (Hulu)
  • Special (Netflix)
  • Twenties (BET)
  • Work in Progress (Showtime)

Outstanding New TV Series

Winner: Hacks (HBO Max)

  • 4400 (The CW)
  • Chucky (Syfy/USA Network)
  • Harlem (Prime Video)
  • The Long Call (BritBox)
  • The Sex Lives of College Girls (HBO Max)
  • Sort Of (HBO Max)
  • With Love (Prime Video)
  • Y: The Last Man (FX)
  • Yellowjackets (Showtime)

Outstanding TV Movie

Winner: Single All the Way (Netflix)

  • The Christmas House 2: Deck Those Halls (Hallmark Channel)
  • The Fear Street Trilogy (Netflix)
  • Nash Bridges (USA Network)
  • Under the Christmas Tree (Lifetime)

Outstanding Limited or Anthology Series

Winner: It’s A Sin (HBO Max)

  • Dopesick (Hulu)
  • Halston (Netflix)
  • Little Birds (Starz)
  • Love Life (HBO Max)
  • Master of None Presents: Moments in Love (Netflix)
  • Rurangi (Hulu)
  • Station Eleven (HBO Max)
  • Vigil (Peacock)
  • The White Lotus (HBO)

Outstanding Reality Program

Winner: RuPaul’s Drag Race (VH1)

  • We’re Here (HBO) (WINNER – TIE)
  • 12 Dates of Christmas (HBO Max)
  • Dancing With the Stars (ABC)
  • Family Karma (Bravo)
  • I Am Jazz (TLC)
  • Legendary (HBO Max)
  • MTV’s Following: Bretman Rock (MTV)
  • Queer Eye (Netflix)
  • The Voice (NBC)

Outstanding Breakthrough Music Artist

Winner: Lily Rose, Stronger Than I Am (Big Loud Records/Back Blocks Music/Republic Records)

  • Arlo Parks, Collapsed in Sunbeams (Transgressive Records)
  • Asiahn, The Interlude (SinceThe80s/Motown Records)
  • girl in red, if i could make it go quiet (AWAL)
  • Jake Wesley Rogers, Pluto (Facet/Warner Records)
  • Japanese Breakfast, Jubilee (Dead Oceans)
  • Joy Oladokun, in defense of my own happiness (Amigo Records/Verve Forecast/Republic Records)
  • Lauren Jauregui, Prelude (Attunement Records/AWAL)
  • Lucy Dacus, Home Video (Matador Records)
  • VINCINT, There Will Be Tears (Vincint Cannady)

Outstanding Video Game

Winner: Life Is Strange: True Colors (Deck Nine Games/Square Enix)

  • Boyfriend Dungeon (Kitfox Games)
  • Far Cry 6 (Ubisoft)
  • The Gardener and the Wild Vines (Finite Reflection Studios)
  • Kena: Bridge of Spirits (Ember Lab)
  • Psychonauts 2 (Double Fine/Xbox Game Studios)
  • Rainbow Billy: The Curse of the Leviathan (ManaVoid Entertainment/Skybound Games)
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft)
  • Unpacking (Witch Beam /Humble Games)
  • UNSIGHTED (Studio Pixel Punk /Humble Games)

Outstanding Comic Book

Winner: Crush & Lobo, written by Mariko Tamaki (DC Comics)

  • Aquaman: The Becoming, written by Brandon Thomas (DC Comics)
  • Barbalien: Red Planet, written by Tate Brombal, Jeff Lemire (Dark Horse Comics)
  • The Dreaming: Waking Hours, written by G. Willow Wilson (DC Comics)
  • Guardians of the Galaxy, written by Al Ewing (Marvel Comics)
  • Harley Quinn: The Animated Series – The Eat. Bang! Kill. Tour, written by Tee Franklin (DC Comics)
  • Killer Queens, written by David M. Booher (Dark Horse Comics)
  • Star Wars: Doctor Aphra, written by Alyssa Wong (Marvel Comics)
  • Superman: Son of Kal-El, written by Tom Taylor (DC Comics)
  • Wynd, written by James Tynion IV (BOOM! Studios)

Outstanding Original Graphic Novel/Anthology

Winner: Cheer Up! Love and Pompoms, written by Crystal Frasier (Oni Press)

  • DC Pride [anthology] (DC Comics)
  • Eighty Days, written by A.C. Esguerra (Archaia/BOOM! Studios)
  • The Girl From the Sea, written by Molly Ostertag (Graphix/Scholastic)
  • Girl Haven, written by Lilah Sturges (Oni Press)
  • I Am Not Starfire, written by Mariko Tamaki (DC Comics)
  • Marvel’s Voices: Pride [anthology] (Marvel Comics)
  • Renegade Rule, written by Ben Kahn, Rachel Silverstein (Dark Horse Comics)
  • The Secret to Superhuman Strength, written by Alison Bechdel (Mariner Books/HMH)
  • Shadow Life, written by Hiromi Goto (First Second/Macmillan)

Outstanding Magazine Overall Coverage

Winner: The Advocate

  • Entertainment Weekly
  • People
  • POZ
  • Variety

Special Recognition

  • All Boys Aren’t Blue by George M. Johnson [filmed reading + performance]
  • “Alok Vaid-Menon” 4D with Demi Lovato (Candence13/OBB Sound/SB Projects)
  • CODED: The Hidden Love of J.C. Leyendecker (Paramount+)
  • Jeopardy! Champion Amy Schneider
  • The Laverne Cox Show (Shondaland Audio/iHeartMedia)
  • Life Out Loud with LZ Granderson (ABC News)
  • Outsports’ Coverage of the Tokyo 2020 Olympics and Paralympics

Spanish Language Categories

Outstanding Spanish-Language Scripted Television Series

Winner: Maricón Perdido (HBO Max)

  • #Luimelia (Atresplayer Premium)
  • Manual Para Galanes (Pantaya)
  • Pequeñas Victorias (Prime Video)
  • Todo lo otro (HBO Max)

Outstanding Spanish-Language TV Journalism

Winner: “Orgullo LGBTQ: 52 Años de Lucha y Evolución” (Telemundo 47)

  • “Grupo Firme en Contra del Acoso” Despierta América (Univision)
  • “El Mes del Orgullo” (CNN en Español)
  • “Impacto Positivo: Bamby Salcedo” Primer Impacto (Univision)
  • “Preocupa Exclusión de Niñas Trans en Equipos Femeninos” Hoy Día (Telemundo)

Stay tuned to know the second list of GLAAD Media Awards 2022 winners as and when it is announced!

Archana Kabra
Archana Kabra is a Freelance Writer and has been extensively writing stuff related to Entertainment, Lifestyle, and Technology. She is also an ardent music lover. Twitter handle: @archana153sarda
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular